zdroj: shutterstock.com
Oblečení a boty

Deformity nohou

Kamila Menšíková
03.10.2008

Také se řídíte heslem, že pro krásu se musí trpět? A jste navíc milovníkem nebezpečně krásných moderních bot, které tlačí kde můžou? Chcete vědět, jaké následky může mít nošení ne právě vhodných bot? Jestli ano, potom je tento článek určen právě vám!

Když se podíváme do minulosti, s nejznámějším projevem deformity chodidla bychom se setkali v Číně. V útlém věku se děvčatům bandážovala chodidla tak, aby se dosáhlo později co nejmenší velikosti nožky. Malé chodidlo bylo fetišem pro muže. Vzrušovalo je. Miniaturní chodidla byla symbolem ženské krásy. Dívka, která neměla chodidlo „znetvořeno", měla mnohem menší šanci, že se dobře provdá. V dětství byly holčičkám zlámány čtyři prsty, většinou samy matky je svým dcerám bolestivě obmotaly tak, aby později chodidla připomínala lotosový květ. To, že brutální bandáže byly provázeny neskutečnými bolestmi, už nikoho nezajímalo. Ojediněle vedly až k amputacím.

Prevence deformit nohou

  • pohodlná obuv
  • zdravý životní styl
  • dostatek pohybu
  • pedikérská péče
  • při podezření na jakoukoliv abnormalitu navštívit co nejdříve ortopeda
  • pamatujte, že na botách se nevyplácí šetřit!
  • dbejte na dostatečnou hygienu

Léčba zdeformované nohy

Vašich onemocnění nohou vás zbaví odborník ortoped. K léčebným metodám patří pohyb, speciální cvičení, zvýšená péče o nohy, kvalitní vhodná obuv, vložky do bot. U dlouhodobých bolestivých deformit bývají jediným možným řešením operační zákroky.

REKLAMA

Plochá noha

Příčinou tohoto neduhu jsou dědičné sklony, obezita, nadměrná námaha, slabé svaly, uvolněné vazy. Vrozená plochá noha se vyskytuje jen velmi zřídka. Pečujme tedy o nohy co nejlépe a vybírejme boty rozumem. Plochá noha se projevuje poklesem nožní klenby, s tím je spojeno pálení, bolest a zvýšená únava nohou. Mohou nás postihnout také křečové žíly, otoky nebo nadměrné pocení. Za úspěšnou léčbu se považují ortopedické vložky, pedikúra nebo masáže chodidel.

Vbočený palec

Vbočený palec je znám pod termínem kostka. Je to asi nejčastější deformita nohy. „Kostky" postihují desetkrát častěji ženy než muže. Je to samozřejmě tím, že ženy milují špičaté boty na podpatku, jejich nošení je příčinou „kostek". Při této deformitě dochází ke změně postavení palce, ten se více a více snaží přiklonit k dalším prstům, u těžších případu dochází dokonce k jeho podsunutí pod druhý prst. Jako léčba je doporučován noční korektor.

Vbočená pata

S přibývajícím věkem, kdy se svalstvo a vazivo posiluje, se tato vada sama přirození upraví. Je zajímavé, že ve všech věkových skupinách tato deformita postihuje muže.

Vysoká noha

Je to vrozená vada. Její lehčí stupeň, vysoký nárt, postihuje vysoké procento populace a ztěžuje nákup obuvi.

Deformity prstů

Patří sem kladívkovité a drápovité deformity, které lze chápat jednoduše jako „skrčeniny prstů", vbočený malík je v podstatě zrcadlovým obrazem vbočeného palce. Na vině je opět nošení špatné obuvi - krátké nebo špičaté.

Mezi další odchylky patří dvojitá pata, výrůstky na hřbetu nohy, mozoly, odřeniny a puchýře, ekzémy, mykózy, bradavice, kuří oka nebo poškození nehtů.

Až si budete příště kupovat boty, mějte v prvé řadě na paměti,  že dlouhodobé nošení nevhodné obuvi nemá za následek pouze bolest nohou samotných, ale také celého pohybového ústrojí. Může se objevit se svalová únava, bolesti lýtek, hlavy i páteře.

Autor: Kamila Menšíková

Citlivá pleť
Relaxace

Další články