Oblečení a boty

Jak kupovat dětem boty

Šárka Balcarová
08.01.2010

Boty nás provázejí od nejútlejšího dětství. Ještě jsme se pořádně neudrželi na nohou a už nás obouvali. První krůčky jsme většinou udělali v botičkách pro nejmenší, v tzv. capáčkách. Jenže pak jsme povyrostli – moc rychle – a bylo třeba kupovat stále nové a nové boty. Mnohým našim rodičům se zdálo, že by stačily botky po starším sourozenci nebo prostě po dítěti kamaráda či kolegy, které se narodilo o pár měsíců dřív než naše dítě. Leč ouha! Je to správné řešení?

Samozřejmě, že není. Botičky, ve kterých děti sice proběhají jen několik měsíců (v mnoha případech i jen týdnů) života, však mohou - kladně i záporně - ovlivnit celý jejich další život. Děti potřebují vlastní novou obuv, která garantuje zdravotní nezávadnost. Nejlépe vybereme, když dáme přednost certifikované dětské obuvi. Poznáme ji v prodejně podle visačky s žirafou a nápisem „Zdravotně nezávadná obuv - bota pro Vaše dítě".

Statistiky varují

Jejich údaje varují. Zatímco děti se v 99 % případů rodí s naprosto zdravýma nohama, s přibývajícím věkem se počet vad nohou zvyšuje - dle některých údajů až na 67 %. Alarmujícím zjištěním je skutečnost, že přibližně jedna třetina prvňáčků přichází do školy s nohama různě poškozenýma v důsledku nošení nesprávné obuvi. Odtud je zřejmé, že pro mnoho rodičů je problémem rozpoznat při nákupu zdravotně nezávadnou obuv od obuvi, která může poškodit nohy dítěte mnohdy na celý život.

Čím se nohy deformují?

Deformity nohou vznikají především nošením obuvi, která dobře nepadne - je buď příliš krátká, příliš úzká nebo špičatá. Na druhé straně i příliš široká obuv, kde noha klouže ke špici, způsobuje vážná poškození nohy. Dalšími rizikovými faktory jsou: přetěžování nohou nepřiměřeně dlouhou chůzí a stáním, nadměrná tělesná hmotnost (čili tak nebezpečná a často opomíjená obezita dětí) a také nedostatek pohybu a chůze naboso po rovných a tvrdých podlahách. Kosti nohy malého dítěte jsou dlouho chrupavčité, tudíž měkké a schopné se rychle deformovat buď špatnou obuví nebo nadměrným zatížením. Nožičky dítěte mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku, což je důvod, proč jsou ohroženy nepadnoucí obuví, aniž by si toho byly vědomy. Dětská noha se od nohy dospělého liší v mnoha anatomických i funkčních vlastnostech. Velmi rychle roste (v průměru o 15 až 18 mm za rok), mění se v délce, šířce i proporcích.

Jak zkoušet botičky

Dříve, než začneme boty zkoušet, nechme odborně změřit délku a šířku obou nohou dítěte, velikost obuvi pak vybíráme podle delší, resp. širší nohy. Obuv správné velikosti musí být vpředu před prsty o 12 až 15 mm delší. Tento prostor slouží jako rezerva pro volný pohyb prstů při prodloužení nohy za chůze a také jako rezerva pro růst nohy. Vyzkoušejte vašemu robátku celý pár obuvi vestoje, kdy nejlépe zjistíte, zda padne délka i šířka. Nejčastější chyba je hledání, kam sahá palec ve špičce boty. Navíc děti často reflexně pokrčují prsty, což zkresluje váš dojem a kupujete krátkou obuv. Při zkoušení boty zašněrujte a nechte dítě projít po prodejně. Boty by neměly klouzat z paty a prsty mají mít volný pohyb.

 

87648717.jpg

Výběr botiček by měl být pečlivý

Dejte dobrý pozor také na následující parametry botiček: materiál, tvar, ohebnost, stélka a podpatek. Ideální jsou pochopitelně přírodní materiály, které jsou prodyšné a absorbují vlhkost. Dobrým výběrem je obuv vybavená klima - membránou, jež zajišťuje dobré teplotně vlhkostní podmínky. Noha v obuvi musí být dokonale fixována, což pomůže zajistit vhodný střih svršku. Nejlepší pro malé děti jsou boty šněrovací, popř. se sponou nebo suchým zipem. Nejméně vhodné jsou střihy mokasínové a lodičkové. Podpadky musí být co nejnižší s velkou plochou kvůli stabilitě. Pro nejmenší děti kupujeme obuv výhradně kotníčkovou. Dětšké nožky se poměrně dost potí, a proto musí být jejich boty vybaveny ve vnitřní nášlapné části stélkou nebo vložkou ze savého materiálu. Ohebnost boty ovlivňuje druh materiálu, střih a zejména druh, tloušťka a tuhost podešve. Při nákupu vyzkoušejte, jaký odpor klade bota při ohybu špičky směrem k nártu a příliš tuhou obuv raději nekupujte.

Dítě udělá za den 18 až 20 tisíc kroků, proto je dobré dbát na to, aby hmotnost obuvi byla co nejmenší. S péčí o nožičky začněte již po narození dítěte a věnujte pozornost již při pořizování prvních botiček. Nebuďte líní své děti přezouvat, nebraňte jim v chůzi a v létě je nechte běhat po písku, trávě nebo hlíně naboso.

 

 

A jak vybíráte vašim dětem boty vy? Máte nějaké tipy jak vybrat ty nejlepší?

Autor: Šárka Balcarová

Televizní děti
Jsou ekologicky pěstované potraviny lepší?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Univerzální autosedačky
Péče o dítě

Univerzální autosedačky

Jak jsme psali v předešlých článcích o autosedačkách, výběr dětské autosedačky je velmi důležitý. V žádném případě bychom neměli kupovat sedačku z bazaru, u které nevíme, zda byla ...

Opařila jsem své dítě
Popáleniny

Opařila jsem své dítě

11.09.2010

Honzík slavil své 3. narozeniny. Pozvali jsme přátele s dětmi, aby si to děti pořádně užily. Byli u nás 4 kluci ve stejném věku a dvě holčičky o rok mladší, takže si dovedete před ...