zdroj: pixabay.com
Oblečení a boty

Jak správně vybírat letní obuv?

Jitka Suchánková
26.06.2017

Léto máme všichni rádi, ale naše nohy mohou v parnu trpět. Zvlášť, když jim nedopřejeme vzdušnou obuv a necháme je potit se v uzavřené a neprodyšné obuvi. Trápí nás nejen odřené paty, malíčky a utlačované palce, zpocené a horoucí nohy, ale od nohou pak trpí i celé tělo dyskomfortem a naše celková tělesná i duševní pohoda klesá.

Letní obuv můžeme rozdělit do několika kategorií. Dnes se zaměříme na dvě základní, a sice na sandály a turistickou obuv, a abychom nezapomněli ani na naše nejmenší, probereme i dětské boty.

Ideální sandály na léto

Sandály jsou letní vycházková obuv. Vybíráme si je s úmyslem využívat je na kratší procházky, ale i na delší pěší výlety. V každém případě potřebujeme, aby nám bota dobře sedla na noze. Některé sandály mají plnou špičku, čímž chrání naše prsty před nakopnutím do kamene, kořenů stromu apod., což při turistických výšlapech jistě oceníme. Při nákupu obuvi ovšem tuto máme na nohou pouze chvíli, což může klamat v tom smyslu, že nepoznáme případné nepříjemné pocity, budoucí otlaky apod. Vždycky se ale snažíme v obchodě se ve zkoušených botách alespoň krátce projít, pokud je to možné, vyjít a sejít pár schodů a vyzkoušet v nich nakloněnou rovinu. Neopomíjejme také prostředí, ve kterém budeme v sandálech chodit - pokud si vybíráme sandály do vody, pak je vhodné, aby měly pryžovou stélku, v suchém prostředí je však lepší stélka kožená.

Vybíráme turistickou obuv

Milujete turistiku? Neodbývejte se na botách! Mít nohy jako v peříčku se rozhodně při pěších túrách vyplatí.

Základní pravidla při výběru turistické obuvi

  • Čím horší terén, tím pevnější obuv.
  • Čím těžší batoh na zádech, tím tvrdší podešev a výraznější vzorek podrážky.
  • Vícedenní náročné túry vyžadují nepromokavé pohorky.
  • V zimních měsících by boty měly zajistit nepromokavost a odolnost proti mrazu. Dbáme na správnou velikost těchto bot. Jje třeba, abychom se v nich cítili volně i přes dvoje teplé ponožky. Vhodné je též přidávat teplou a měkkou vložku do bot pod originální vložku.

Tabulka rozdělení turistických bot

typ boty

skupina a přibližná hmotnost
(pár bot č.8)

hlavní použití

TURISTICKÉ SANDÁLY

sportovní trekingové sandály

0,5 – 0,8 kg

nenáročný terén, léto vhodné jako záložní boty a boty na přezouvání po túře, mohou posloužit k brodění řek s ostrými kameny

OUTDOOROVÉ BOTY

lehké sportovní boty

0,4 – 0,6 kg

chůze po nezpevněných cestách i mimo ně, běh, lezení, jízda na kole

TREKINGOVÉ POLOBOTKY

nízké turistické boty

0,7 – 1,0 kg

procházky po pěšinkách a ulicích

TREKINGOVÉ POHORKY

kotníkové lehké pohorky

0,9 – 1,7 kg

turistika – jaro, léto, podzim, snadný terén, lehký batoh, cykloturistika v chladných a zimních podmínkách

POHORKY

boty pro vysokohorskou turistiku

1,5 – 2,2 kg

turistika v chladných a zimních podmínkách, těžký terén i batoh, vícedenní akce v terénu

ZIMNÍ POHORKY

boty pro vysokohorskou turistiku

1,5 – 2,5 kg

vysokohorská turistika ve vyšších polohách s převažujícím pohybem po sněhu a ledovci, použití maček

SKELETY

plastové skořepinové horské boty duplexy

1,5 – 2,5 kg

horolezectví a lezení v ledu, extrémní horský terén, sníh, led, skála, těžký batoh, mnohodenní akce, použití maček

SPECIÁLNÍ TURISTICKÉ BOTY

turistické holínky, skialpinistické boty, boty pro turistické lyžování, boty pro telemarské lyžování, zimní mrazové boty


Obuv pro děti

Výběr bot pro naše nejmenší je ten nejtěžší úkol. Děti nám často neřeknou, jak se v botách cítí, jestli jim jsou příjemné, nebo je někde tlačí. Děti dokonce vydrží chodit v malých botách i dlouhodobě, protože mají na noze sníženou citlivost vůči bolesti, přitom je dětská nožička nejvíc náchylná k deformacím. Nemyslete si ale, že vyřešíte tento problém tím, že budete svému dítku kupovat větší boty. Noha v nich dětem klouže a naráží na přední stěnu. Také dětem nekupujeme boty se zúženou špičkou, protože dětské nožky potřebují mít ve špici dost prostoru, aby se jim nedeformovaly prstíky a předčasně tak nevznikaly vbočené palce, kladívkové prsty nebo vybočené malíčky.

Jak tedy zvolíme správnou velikost dětské obuvi?

Doporučuje se využít speciální vysouvací metr, kterým lze změřit jak chodidlo dítěte, tak vnitřek botky. Není-li k dispozici tento metr, vystačíme si s obyčejnou špejlí. Dítě by mělo v botě mít od největšího prstu ještě 10 - 15 mm volného prostoru. Necháme dítě, aby se v nových botách prošlo (vždycky zkoušíme obě dvě boty) a sledujeme, zda boty při chůzi nekloužou z pat. Pokud ano, jsou příliš velké.

Co ještě může pomoci při výběru dětských bot?

Dětská obuv by měla být lehoučká, nejlépe na šněrování nebo suchý zip, aby v ní byla noha pevná, také nezapomínejme, že pro nejmenší chodce jsou nejvhodnější botičky kotníčkové. Dětské boty musejí být též dostatečně tlumené a mít kvalitní stélku. Rozhodně dětem nekupujeme botky na tržnicích, mohli bychom jim tím trvale poškodit nohy. Chceme-li zajistit kvalitu bot pro naše nejmenší, sledujme značku se žirafou. Čeští výrobci totiž můžou získat značku "Zdravotně nezávadná obuv - bota pro Vaše dítě", a tu právě poznáte podle toho, že má visačku s obrázkem žirafy.

Jak správně vybírat dětskou obuv?

Při výběru letní obuvi je třeba dbát na její stabilitu, polstrování a tlumící prvky. Dostatečně tuhá mezistélka je potřebná proto, že zajistí správnou rovnováhu těla a podporu klenby chodidla. Populární žabky jsou sice oblíbenou letní obuví, nicméně bychom ji měli využívat pouze krátkodobě, neboť je to obuv zdravotně nevhodná.

Zdroj: www.svetoutdooru.czwww.triop.cz, www.skibi.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Jitka Suchánková

Co se skrývá v opalovacích krémech? A jak vybrat ten správný?
5 tipů, jak předcházet chronické únavě pomocí bylinek

Další články

Závislost na sociálních sítích
Duševní zdraví a psychologie

Závislost na sociálních sítích

Kdo dnes není na sociální síti, jako by nebyl. Pro některé se staly příjemným zpestřením a možností být v kontaktu s lidmi, které jsme dříve znali. Sociální sítě umožňují zůstat ve ...