Oblečení a boty

Lehké oblečení v zimě nahrává bacilům

Milena Mocková
25.11.2011

Krátké bundy, bokové rifle, holé krky, holé hlavy... Na takovou frajeřinu bychom měli v zimě zapomenout, jinak nám hrozí prochlazení. Čím nižší je venkovní teplota, tím rychleji ztrácí teplo i náš organismus. Pokud nechceme onemocnět, je třeba si tělo chránit. Nejlepším řešením je ho zabalit do několika vrstev oblečení.

Za teplého počasí organismus snadno udrží optimální tělesnu teplotu kolem 37°C. V chladném počasí, kdy na nás má vliv déšť, sněžení, vítr, teplota periferií klesá až na 27°C a organismus tak musí vyvíjet více energie na zahřátí životně důležitých orgánů. V zimě bychom se proto měli chránit vrstveným oblékáním a kvalitním obutím.

Na ulicích potkáváme dva extrémy: někdo chodí zachumlaný od hlavy až k patě, i když zrovna nemrzne, a jiný zase dělá, jako by zima vůbec nebyla. S otužováním to nemá nic společného.

Zima snižuje vodivost nervových drah a silný mráz ji dokonce zastaví. Proto v mrazu tak rychle ztrácíme cit v rukou. Z obyčejných rukavic dříve nebo později strčíme promrzlé ruce do kapsy. Nohy máme schované v botách, ale v teplotách pod nulou zebou a mrznou hlavně v nekvalitní obuvi a špatných ponožkách.

REKLAMA

Při prochlazení dochází nejprve ke zúžení, později k rozšíření a ochrnutí drobných krevních cév ve sliznicích a poměrů na povrchu sliznic, což usnadňuje uchycení virové infekce. Reakcí těla pak bývají nemoci z nachlazení, jako je rýma, kašel, virózy, ale i záněty horních cest dýchacích, záněty močových cest a u žen gynekologické problémy.

Ochrana před prochladnutím

Stačí tři vrstvy oblečení:

  1. Sací vrstva – je v kontaktu s tělem a odvádí přebytečnou vlhkost od těla a nenasákne. Sem patří veškeré funkční prádlo neboli thermoprádlo. Takové prádlo musí obepínat tělo a být příjemné. Podobně by měly fungovat ponožky.
  2. Izolační vrstva – tato vrstva izoluje tělem vytvořené teplo, a zároveň si musí uchovat vlastnosti prodyšnosti, aby nedocházelo k nahromadění přebytečných par. Sem patří trika, mikiny, roláky. Pro tuto vrstvu jsou vhodné fleesové materiály.
  3. Svrchní vrstva – je poslední ochranná vrstva, která musí být prodyšná, aby nezachycovala vlhkost a zároveň byla dostatečně vodě odolná. Do této skupiny patří veškeré svrchní oblečení.
  4. Obutí – ponožky by měly být z materiálů odvádějících pot dále do bot. Pro dokonalou tepelnou izolaci je dobré kombinovat několik kusů. Na noze mít slabší ponožky a přes ně dát ještě silnější podkolenky. Dobrá obuv je ta, která chrání nohu před zimou. Vyteplená obuv spolu s membránou GORE-TEX zabrání vniknutí vlhkosti přímo do obuvi.

 

Jak se v zimě oblíkáte vy? Jste zachumlaní, nebo kvůli módě mrznete?

 

Autor: Milena Mocková

Bolest jako choroba
Akné

Další články