Oblečení a boty

Lehké oblečení v zimě nahrává bacilům

Milena Mocková
25.11.2011

Krátké bundy, bokové rifle, holé krky, holé hlavy... Na takovou frajeřinu bychom měli v zimě zapomenout, jinak nám hrozí prochlazení. Čím nižší je venkovní teplota, tím rychleji ztrácí teplo i náš organismus. Pokud nechceme onemocnět, je třeba si tělo chránit. Nejlepším řešením je ho zabalit do několika vrstev oblečení.

Za teplého počasí organismus snadno udrží optimální tělesnu teplotu kolem 37°C. V chladném počasí, kdy na nás má vliv déšť, sněžení, vítr, teplota periferií klesá až na 27°C a organismus tak musí vyvíjet více energie na zahřátí životně důležitých orgánů. V zimě bychom se proto měli chránit vrstveným oblékáním a kvalitním obutím.

Na ulicích potkáváme dva extrémy: někdo chodí zachumlaný od hlavy až k patě, i když zrovna nemrzne, a jiný zase dělá, jako by zima vůbec nebyla. S otužováním to nemá nic společného.

Zima snižuje vodivost nervových drah a silný mráz ji dokonce zastaví. Proto v mrazu tak rychle ztrácíme cit v rukou. Z obyčejných rukavic dříve nebo později strčíme promrzlé ruce do kapsy. Nohy máme schované v botách, ale v teplotách pod nulou zebou a mrznou hlavně v nekvalitní obuvi a špatných ponožkách.

Při prochlazení dochází nejprve ke zúžení, později k rozšíření a ochrnutí drobných krevních cév ve sliznicích a poměrů na povrchu sliznic, což usnadňuje uchycení virové infekce. Reakcí těla pak bývají nemoci z nachlazení, jako je rýma, kašel, virózy, ale i záněty horních cest dýchacích, záněty močových cest a u žen gynekologické problémy.

Ochrana před prochladnutím

Stačí tři vrstvy oblečení:

  1. Sací vrstva – je v kontaktu s tělem a odvádí přebytečnou vlhkost od těla a nenasákne. Sem patří veškeré funkční prádlo neboli thermoprádlo. Takové prádlo musí obepínat tělo a být příjemné. Podobně by měly fungovat ponožky.
  2. Izolační vrstva – tato vrstva izoluje tělem vytvořené teplo, a zároveň si musí uchovat vlastnosti prodyšnosti, aby nedocházelo k nahromadění přebytečných par. Sem patří trika, mikiny, roláky. Pro tuto vrstvu jsou vhodné fleesové materiály.
  3. Svrchní vrstva – je poslední ochranná vrstva, která musí být prodyšná, aby nezachycovala vlhkost a zároveň byla dostatečně vodě odolná. Do této skupiny patří veškeré svrchní oblečení.
  4. Obutí – ponožky by měly být z materiálů odvádějících pot dále do bot. Pro dokonalou tepelnou izolaci je dobré kombinovat několik kusů. Na noze mít slabší ponožky a přes ně dát ještě silnější podkolenky. Dobrá obuv je ta, která chrání nohu před zimou. Vyteplená obuv spolu s membránou GORE-TEX zabrání vniknutí vlhkosti přímo do obuvi.

 

Jak se v zimě oblíkáte vy? Jste zachumlaní, nebo kvůli módě mrznete?

 

Autor: Milena Mocková

Bolest jako choroba
Akné

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Vztah rodičů k dětem a obráceně
Péče o dítě

Vztah rodičů k dětem a obráceně

14.12.2011

Je to jako koloběh – nějakým způsobem se chováme ke svým rodičům, koukají na to naše děti a vytvářejí si tak jakýsi vzor nebo snad normu, podle které se posléze podobně chovají k n ...

Robotická operace
Nemoci a léčba

Robotická operace

07.12.2011

Robotika v oblasti medicíny je pro laickou veřejnost stále záležitostí s mnoha otazníky, přestože všichni žasneme nad úspěšností operací a nevídanými možnostmi s ní spojené. Jde sk ...