Oblečení a boty

Léto, sandálky a rozpraskané paty, tak to ne!

Pavlína Šourková
13.08.2009

Hezké počasí přímo vybízí k chůzi naboso nebo k nazutí krásných sexy pantoflíčků s otevřenou patou. Bohužel se tím stále častěji odhalují rozpraskané paty, ztvrdlá chodidla a olupující se kůže. A i ty nejkrásnější boty na světě tak ztratí své kouzlo.

Většina z nás řeší problém s rozpraskanými patami až přes léto, když se rozhodneme vzít si slušivé sandálky či pantofle, ale to už je pozdě. Při celoroční péči o vaše nohy, budete připraveni na první teplé sluneční dny kdykoliv. A věřte, že to není nic náročného, nezabere Vám to více než 5 minutek denně.

Co může způsobit vznik rozpraskaných pat?

 • Vliv okolí - v létě jsou nohy většinou odhalené a suchý vzduch či prach na cestě na paty působí velmi negativně

 • Nadměrná zátěž - v zaměstnání, při sportu

 • REKLAMA

  Obuv - nesprávný výběr obuvi může způsobit otlaky, které můžou popraskat

 • Věk - stoupajícím věkem se kůže vysušuje, proto se i zvyšuje riziko popraskaných pat

 • Váha - čím větší hmotnost člověk má, tím více jsou končetiny zatěžované, a proto se tvoří více otlaků a mohou se objevit i rozpraskané paty

 • Pohlaví - nepřímo by se dalo říci, že pohlaví, nebo spíše módní trendy, kterým podléhají převážně ženy, ovlivňují suchost kůže a rozpraskané paty

 • Genetické predispozice

Vlivem těchto faktorů kůže zhrubne, ztrátí svoji elastičnost a popraská. Není to jen estetický problém, popraskaná kůže bolí a ranky se stávají vstupní branou pro různé mikroorganismy.

Řešení rozpraskaných pat?

 • Návštěva odborníka - pokud máte opravdu velké praskliny na nohou, navštivte pedikéra či podiatra, který vás prohlédne, zkušeně odstraní nánosy kůže na patách a poradí, jak o nohy pečovat

 • Promazávat - bez vaší intervence se otlaků a rozpraskaných pat nikdy nezbavíte. V první řadě si nohy pravidelně mažte - ráno i večer. Nemusíte ihned nakupovat nejdražší krémy, začněte s indulónou či vazelínou. Když nedojde ke zlepšení, vyzkoušejte krém s ureou (močovina). Jedná se o látku, která má vysoce hydratační účinky. V odborné literatuře je uváděno, že dokáže špatné buňky rozrušit, a tak se otlaky mnohem lépe odstraňují.

 • Pemza - jednou týdně si po koupeli ztvrdlou kůži odstraňte pemzou. Není potřeba ji používat častěji. Z pemzy se totiž mohou uvolňovat částečky, které se pak do prasklin usazují a váš problém ještě zhorší. Nedoporučuji pemzy v kostce.

 • Zábal - jestliže máte kůži opravdu suchou, udělejte si zábal. Nohy namažte silnou vrstvou krému, který běžně používáte, chodidlo pak dejte do igelitového pytlíku a navlékněte si ponožky. Nechte to působit přes noc. Kůže se tak velmi zjemní.

 • Desinfekce - nic nezabírá? Možná se do prasklin dostala plíseň, u nohou to není nic neobvyklého. Zkuste nohy mazat mastí proti plísním (př. Lamisil, Canesten) nebo máčejte v desinfekci (př. hypermangan). Jetliže věříte spíše bylinkám, doporučuji vtírat Tea Tree olej.

 • Omezte vznik ovlivnitelných rizikových faktorů - změňte obuv, zkuste zhubnout a nepřetěžujte se

Připomínka desatera zdravého obouvání

 1. Dostatečný prostor obuvi, hlavně v její prstové části (pozor na módní vystřelky - př. úzké špičky)

 2. Dokonalá ohebnost obuvi v její prstové části

 3. Úměrná výška podpatku (výška pánského podpatku do 25mm, dámského do 30-40mm)

 4. Pevný a dostatečně dlouhý opatek (tj. vnitřní dílec v patní části svršku obuvi)

 5. Kolmé nebo vybočené postavení patní části obuvi

 6. Anatomicky správně modelovaný svršek obuvi (př. šněrování, suchý zip)

 7. Vyhovující materiál z hlediska hygieny a zdravotní nezávadnosti (přírodních materiálů - useň, textil)

 8. Údaje o použitých materiálech v hlavních částech obuvi (např. obuv pro děti do tří let a profesionální obuv by měla splňovat určité fyzikální vlastnosti)

 9. Tlumící vlastnosti obuvi (podešev s dobrými tlumícími vlastnostmi (PUR, EVAC, pryž), pěnové vkládací vložky, pružné podpatěnky, anatomicky tvarované stélky z pružných materiálů)

 10. Hmotnost obuvi (měla být co nejmenší - každé navýšení hmotnosti o 100 g znamená, že denně naše nohy zvednou o 1 tunu navíc)

Máte problémy s rozpraskanými patami? Co vám pomáhá?

Autor: Pavlína Šourková

Domácí lékárnička
Osvěžte se zdravým melounem!

Další články