Oblečení a boty

Vrstvení oblečení pro naše pohodlí

Jitka Suchánková
06.03.2014

Nemusí mrznout až by praštělo, a přesto se musíme umět správně oblékat, aby nám nebyla zima ani horko. Nejde o to mít na sobě značkové oblečení, ani cena oděvu není nejpodstatnější, ale podstata správného oblečení spočívá v umění vhodně vrstvit. Vrstvení oblečení má jediný úkol: abychom se cítili příjemně, abychom se nepřehřívali, ale ani netrpěli chladem.

Teorie tří vrstev

Náš organismus musí udržovat optimální teplotu za jakýchkoliv okolností. Při nevhodně zvoleném oděvu svůj organismus více zatěžujeme a ten pak musí vynaložit více energie, jež pak logicky chybí jinde. Správný oděv tedy musí nejen tepelně izolovat, ale také odvádět vlhkost.

První vrstva - saje

Je to vrstva, která je přímo na kůži. Tato vrstva musí umět odvádět pot a musí být příjemná na těle, prádlo nesmí být příliš volné ani upnuté. Funkční prádlo je dnes samozřejmostí a lze ho koupit jak na léto, tak na zimu s dlouhými rukávy či nohavicemi. Sací vrstva je velice důležitá a lze si jich vrstvit na sebe několik - podle individuálního počasí i naší vlastní potřeby. Každý z nás je jinak zimomřivý a každý má proto jiné potřeby.

REKLAMA

Druhá vrstva - izoluje

Materiál tohoto oblečení musí umět zadržet vyprodukované tělesné teplo, případně odvádět přebytečnou vlhkost. Mezi nejčastější materiál izolační vrstvy patří fleec a funkční materiály s plyšem.

Třetí vrstva - chrání

Svrchní oděv by měl být nepromokavý, odolný větru a pevný, ale zároveň prodyšný, aby se nahromaděná vlhkost dostala ven. Špatně zvolená poslední vrstva může zhatit snahu předchozích vrstev oblečení - buďto se můžete tzv. koupat ve vlastním potu, nebo naopak promoknete a oděv profoukne vítr.

Úmrtí umrznutím

Počet úmrtí umrznutím sice není největší ze všech (např. v roce 2007 zemřelo celkem 104 636 lidí, z toho umrznutím „pouze“ 93). Samozřejmě nejvíc ohrožená skupina jsou bezdomovci, a u těchto lidí je zbytečné kontrolovat nebo doporučovat vrstvy oblečení. Ale k promrznutí nebo alespoň k prochladnutí většiny z nás opravdu může dojít. Nebezpečné jsou zejména sporty jako lyžování, bruslení, jízda na kole a mnoho dalších - ale příčinou je velice často právě špatné oblečení.

Foto: Sxc.hu

Autor: Jitka Suchánková

Dornova metoda pomůže vašim kloubům
Francovka - pomáhá nám už 100 let!

Další články